Rezultatele remarcabile obţinute de cei opt sportivi de la Nippon Budo Sport şi Palatul Copiilor Tulcea, antrenaţi de sensei Nicolaie Pănuţă, la  competiţia de karate full contact „Romanian International Cup” au clasat clubul tulcean pe locul 4 în clasamentul cluburilor din cele 74 de participante. La competiţia desfăşurată sâmbăta trecută la Sibiu, la care au fost înscrişi 265 de sportivi din 74 de cluburi din 14 ţări, tulcenii au obţinut patru medalii de aur.

Vlad Constantin Uncu, Albert Pănuţă, Irina Gheorghiţă şi Riana Alesia Safca au obţinut  medalii de aur.

„A fost un campionat bine organizat cu foarte mulţi participanţi cu un nivel tehnic foarte ridicat şi bine pregătiţi fizic. Sportivii mei s-au comportat foarte bine, au luptat cu multă atitudine, se vede şi în rezultate”, a declarat Nicolaie Pănuţă.

Citiţi continuarea în ediţia tipărită a ziarului DELTA.