Weekendul trecut a fost unul plin de acţiune pentru sportivii clubului Aqua Vita Delta Tulcea, care au participat la două competiţii importante şi au obţinut rezultate remarcabile. Este vorba despre Campionatul Naţional de Triatlon SuperSprint desfăşurat sâmbăta trecută la Călăraşi şi Aegyssus XCO 2024, parte a Aegyssus Sport Fest, ediţia a III-a, desfăşurat duminica trecută la Tulcea.

În cadrul competiţiei de ciclism Aegyssus XCO 2024, clubul Aqua Vita Delta Tulcea a participat cu un număr de 15 sportivi care au obţinut trei medalii de aur şi trei medalii de argint. Astfel, Alice Iordache a obţinut locul 1 şi Evelina-Cristiana Neculache locul 2 la categoria fete 7-8 ani, David-Trond Gorghiu a cucerit locul 1 şi Matei Mihalcea-Lungu locul 2 la categoria băieţi 9-10 ani, iar Alessia-Antonia Neculache a obţinut locul 1 şi Andreea Diacencu locul 2 la categoria fete 9-10 ani. De asemenea, au participat Damian Gorghiu care a obţinut locul 10 la categoria băieţi 7-8 ani, Andrei Neagu a cucerit locul 4 la categoria băieţi 9-10 ani, Raluca Rotaru s-a clasat pe locul 7 la categoria fete 13-14 ani, iar la categoria băieţi 11-12 ani, Şerban Danilov a obţinut locul 7, Claudiu Ştefan Cionoi locul 8, Ştefănuţ George Spiridon locul 10, Răzvan Danilov locul 11, Sebastian-Ştefan Onceanu locul 12 şi Dragoş-Alexandru Varabev a obţinut locul 13.

Citiţi continuarea în ediţia tipărită a ziarului Delta.