Astăzi, în şcolile din judeţul Tulcea, profesorii vor protesta la catedră cu banderole sau ecusoane în timpul orelor. În anul şcolar curent, în unităţile şcolare tulcene profesează 2.333 de cadre didactice.
Protestul se desfăşoară la nivel naţional şi are loc în şcoli, licee, universităţi şi instituţii de cercetare. Dascălii doresc să-şi arate nemulţumirea pentru promisiunile neîndeplinite de către clasa politică şi asupra măsurilor anunţate ce ar putea afecta personalul din educaţie. Mai mult, profesorii ameninţă cu declanşarea grevei generale, în toamnă, la începutul anului şcolar.
Liderul CNSLR Tulcea, Mihai Roma, atrage atenţia că profesorii sunt îngrijoraţi în legătură cu posibilele măsuri luate în calcul de clasa politică, care ar putea să le afecteze veniturile şi anumite beneficii salariale.
„Cadrele didactice sunt îngrijorate deoarece au fost vehiculate nişte propuneri care, dacă s-ar pune în aplicare, le-ar dezavantaja clar. Este vorba despre tăieri ale unor vouchere, sporuri, etc. Asta nu înseamnă că noi, cadrele didactice, şi noi, cei de la sindicate ştim cu exactitate ce măsuri se vor lua, dar suntem îngrijoraţi, fiindcă acestea ar putea să ne afecteze şi nouă veniturile. Este vorba despre un standard de viaţă, pe care l-am obţinut foarte greu, după greva şi marşurile din 2023. Atunci am reuşit să obţinem o majorare de venituri nu extraordinară, dar acceptabilă. Suntem îngrijoraţi şi vrem să facem o atenţionare că nu vom fi de acord, şi cred că nici alte categorii profesionale nu vor fi de acord să plătim oalele sparte de alţii. Poate să ni se spună că majorarea noastră salarială a contribuit la creşterea deficitului, dar nu este adevărat. Majorarea respectivă era absolut necesară deoarece ajunsesem aproape pe ultimul loc în domeniul bugetar, eu nu ştiu dacă mai era vreo categorie profesională după noi”, ne-a declarat Mihai Roma.
Citiţi continuarea în ediţia tipărită a ziarului Delta.