În calitate de secretar al Comisiei pentru afaceri europene din Camera Deputaților, deputatul de Tulcea Elena Doboș a participat la întâlnirea cu delegația Comisiei Mixte pentru Uniunea Europeană din Parlamentul Regatului Spaniei, aflată în vizită în România.
Din delegația spaniolă au făcut parte deputatul Alberto Fabra Part, președintele Comisiei Mixte pentru Uniunea Europeană din Parlamentul spaniol, deputata Milagros Marcos Ortega, coordonator al Grupului PP în Comisie, senatorul Rafael Damián Lemus Rubiales, membru al Comisiei, deputatul José María Sánchez García, coordonator al Grupului VOX în Comisie, precum și Mónica Moreno Fernández-Santa Cruz, consilier parlamentar. Din partea Ambasadei Regatului Spaniei în România a participat Micaela Ossola Revilla, prim secretar și consul.
În cadrul discuțiilor au fost abordate relațiile foarte bune dintre România și Spania, cooperarea în cadrul Uniunii Europene, viitorul buget european, investițiile, tranziția verde, educația, apărarea și comunitatea românească din Spania. Un subiect important al întâlnirii a fost cooperarea economică, Spania fiind un partener important pentru România, iar investițiile spaniole având deja o contribuție reală la economia românească. În România sunt înregistrate peste 7.200 de companii cu participare de capital spaniol, cu investiții de peste 1,73 miliarde de euro.
De asemenea, au fost purtate discuții despre comunitatea românească din Spania, una dintre cele mai mari comunități românești din afara țării. S-a subliniat faptul că românii din Spania sunt bine integrați, muncesc, contribuie la economia spaniolă și reprezintă o punte vie între cele două țări, fiind important ca drepturilor lor, identitatea românească și legătura cu România să fie susținute în continuare.
În cadrul întâlnirii, Elena Doboș a adus în discuție și județul Tulcea, vorbind despre Dobrogea, despre Delta Dunării și despre potențialul regiunii în turism durabil și energie verde.
„Pentru mine, a fost important ca județul Tulcea să fie prezent în această discuție. Județul Tulcea a fost auzit în cadrul întâlnirii dintre delegația spaniolă și reprezentanții Parlamentului României. Am vorbit despre Dobrogea, despre Delta Dunării și despre potențialul pe care îl avem în turism durabil și energie verde. Tulcea are un potențial uriaș, atât în zona energiei verzi, cât și-n turism. Avem un județ cu resurse naturale extraordinare, cu oportunități reale pentru dezvoltarea energiei eoliene și solare, dar și poarta către una dintre cele mai frumoase minuni naturale ale Europei: Delta Dunării. Am evidențiat importanța Dobrogei și a Deltei Dunării pentru turismul durabil și pentru proiectele de energie verde, domenii în care experiența Spaniei poate fi un sprijin valoros pentru România și pentru județul Tulcea”, a declarat deputatul Elena Doboș.
Deputatul tulcean consideră că relația dintre România și Spania trebuie valorificată prin proiecte concrete dedicate economiei, comunității românești din Spania și județelor cu potențial real de dezvoltare, așa cum este Tulcea.

