Luptătoarea Cezara Tîrlogeanu, legitimată la Clubul Sakura Dojo Tulcea şi antrenată de tatăl său sensei Ovidiu Marius Tîrlogeanu, se situează pe locul trei în topul celor mai buni sportivi tulceni în clasamentul sporturilor neolimpice din 2024. Cezara a reuşit să acumuleze anul trecut nu mai puţin de 185 de puncte, datorită medaliei de aur şi de bronz obţinute la Campionatul Mondial de Cadeţi Pangration din Timişoara, dar şi graţie celor trei medalii de aur şi una de bronz câştigate la Campionatele Mondiale de Kempo Cadeţi din Antalya.

Cezara are 17 ani, s-a născut pe data de 19 martie 2008, şi învaţă la Liceul Teoretic „Ion Creangă” din municipiu. Deşi Cezara practică kempo de doar 3 ani, în acest timp a reuşit să adune un palmares impresionant de medalii.

Într-un interviu acordat Ziarului „Delta”, Cezara Tîrlogeanu ne-a mărturisit că a început să practice kempo pentru a se putea autoapăra.

Citiţi continuarea în ediţia tipărită a ziarului Delta.