Răbufnire de orgoliu pe Cozma Zaiţ

Delta Dobrogea a zdrobit Baia

Delta Dobrogea a zdrobit Baia hamangia

Duminica trecută, pe stadionul Cozma Zaiţ din municipiu s-a disputat partida dintre Delta Dobrogea şi Hamangia Baia. Veniţi după o remiză greu de digerat la Cerna, elevii lui Daniel Iftodi, s-au răzbunat pe oaspeţii din Baia. Hamangia, echipă de mijlocul clasamentului, nu a avut nicio şansă în disputa cu Delta, echipă reformată, practic, după semi-eşecul de la Cerna.

Echipa lui Iftodi şi-a arătat evident superioritatea la toate capitolele, însă a fost nevoie de un şoc care să trezească la viaţă maşina de fotbal tulceană. Baia a marcat rapid pe contraatac, la cinci minute de la fluierul de start al partidei, iar replica Deltei nu s-a lăsat aşteptată.

Cu orgoliul puternic şifonat, Delta s-a im-pus în final cu 7-1 (la pauză 3-1), un scor ca-re face inutile comentariile în plus. De remarcat că Delta a marcat de două ori chiar şi în inferioritate numerică. Echipa Delta Dobrogea Tulcea se prezintă la startul returului cu un număr mare de noutăţi în lot.