Valentin Ispas, sportiv legitimat la secţia de atletism din Turcoaia a Clubului Sportiv Şcolar (CSS) Tulcea, a obţinut weekend-ul trecut medalia de aur şi bronz în urma participării la Campionatul Naţional de Juniori 3-U16, care s-a desfăşurat la Craiova. Sportivul tulcean a reuşit să obţină medalia de aur şi titlul de Campion Naţional al României la proba de aruncare a suliţei cu performanţa de 58,35 m. De asemenea, atletul a reuşit să obţină medalia de bronz la proba de aruncare a greutăţii 4 kg cu performanţa de 15 m. Sportivul din Turcoaia a fost la un pas să plece cu trei medalii acasă, fiind la o diferenţă foarte mică de sportivul care s-a clasat pe locul al treilea la aruncarea discului. La această probă Valentin Ispas s-a clasat pe locul patru, cu performanţa de 46,31 m.

„Ispas este un sportiv excepţional, care ar fi putut să facă o triplă. Este un copil deosebit, pentru că are o calitate excepţională, fiind un sportiv polivalent. A făcut spectacol acest copil şi a încântat tribunele. Este un atlet care promite foarte mult. Valentin face acest sport pentru că-i place şi vrea să ajungă la concursuri internaţionale”, ne-a declarat antrenorul secţiei de atletism din Turcoaia, Gheorghe Ciulei.

Citiţi continuarea în paginile ziarului DELTA.