Sportivii de la clubul Nippon Budo Sport Tulcea au obţinut opt medalii la Turneul Internaţional de Karate Kyokushin Kata şi Kumite denumit „Open Championship of Odessa Region”, organizat de Federaţia de Kyokushin Karate Union Ucraina în perioada 23 – 26 septembrie. La concurs s-au înscris peste 400 de sportivi din Ucraina, Republica Moldova şi România.

Clubul tulcean s-a înscris la competiţie cu 10 sportivi de la diferite categorii de vârstă, reuşind să obţină o medalie de aur, trei de argint şi patru de bronz. Astfel, sportivul Vlad Constantin Uncu a reuşit să obţină medalia de aur la categoria kumite juniori, 16 – 17 ani băieţi, + 75 kg. De asemenea, sportivul a obţinut şi titlul „The best fighter” al competiţiei. Irina Gheorghiţă a reuşit să obţină două medalii de argint la categoria kumite copii mari, 12 – 13 ani fete, – 40 kg, şi la categoria kata, 10 – 13 ani fete. Tot pe cea de-a doua treaptă a podiumului a urcat şi Răzvan Artimov la categoria kumite cadeţi, 14 – 15 ani băieţi, – 55 kg.

Albert Pănuţă a reuşit să câştige două medalii de bronz la categoriile kumite copii mari, 12 – 13 ani băieţi, – 40 kg, şi la categoria kata 10 – 13 ani băieţi. Tot două medalii de bronz a obţinut şi Riana Alesiala Safca la categoriile kumite 6 – 7 ani fete, – 20 kg, şi la kata 5 – 8 ani fete.

Ceilalţi sportivi care au participat în cadrul competiţiei sunt: Cristian Radu Ioniţă, Cezar Nicolas Belibrov, George Tranulea, Gabriel Filciu şi Vlad Marian Demetrescu.

„A fost o competiţie bine organizată, foarte  puternică, cu mulţi sportivi foarte bine pregătiţi pe categorie. Se pare că sportul în Ucraina funcţionează la capacitate fără să fie afectat de restricţii. Sportivii noştri s-au comportat admirabil, inclusiv începătorii. Cu toate că influenţa negativă a arbitrilor a avut efect asupra unor sportivi, totuşi, nu e o scuză că Albert şi Răzvan au pierdut titlul la categorie. Revelaţia a fost Irina Gheorghiţă, care cu siguranţă va avea multe de spus în competiţiile viitoare. La ambele probe, kata şi kumite, a pierdut finala în faţa mult mai experimentatei compatrioatei din Galaţi, Cristina Stase, de la Triumf Dojo. Următoarea competiţie va fi tot în Odessa, peste două săptămâni, unde dorim să mergem, dar cu un lot mult mai restrâns. Felicitări tuturor sportivilor pentru participare, atitudine şi, bineînţeles, pentru rezultatele obţinute! Mulţumim părinţilor pentru tot sprijinul oferit copiilor şi clubului! Am avut o galerie puternică în spate care de multe ori a acoperit şi galeria ţării gazdă”, a declarat preşedintele Nippon Budo Sport Tulcea, maestrul Nicolaie Pănuţă.

Citiţi continuarea în paginile ziarului DELTA.