Câştigătorul competiţia de şah rapid „Cupa Sărbătorilor de iarnă”, organizat de ACS Logic Delta Tulcea, Laurenţiu Sarighioleanu a încheiat competiţia din acest weekend fără nicio înfrângere. Laurenţiu are 17 ani şi face parte din Lotul Naţional al României, fiind multiplu medaliat la Campionatele Naţionale de Şah pe Echipe, în 2021 şi a fost desemnat sportivul anului la sporturi neolimpice, al judeţului Tulcea.

La competiţie au concurat circa 40 de şahişti legitimaţi la  ACS Logic Delta, copii, juniori şi seniori. Cel mai tânăr şahist al clubului ACS Logic Delta care a concurat în cadrul competiţiei este Spunoae Tudor, care, la doar şase ani, a obţinut locul I la categoria sa de vârstă.

„Competiţia a reunit sportivi valoroşi ai sportului minţii, care deţin un palmares bogat cu rezultate deosebite la nivel naţional, iar ocuparea unui loc pe podium nu a fost deloc uşor de obţinut”, a declarat Marius Sarighioleanu, preşedintele ACS Logic Delta.

Citiţi continuarea în ediţia tipărită a ziarului DELTA.