Atletul Vlad Dima, de la CSS Tulcea-secţia  Turcoaia, antrenor Ciulei Gheorghe, a participat weekendul trecut la două campionate naţionale, de unde s-a întors cu titlurile de vicecampion naţional la suliţă şi greutate.

La Campionatul Naţional de Atletism Under16 de la Bucureşti, Vlad Dima a obţinut locul II şi medalia de argint, după ce a aruncat cu suliţa pe o distanţă de 47,24 m.

„Am reuşit iar să urcăm pe podium, mulţumită lui Vlad Dima, un copil minunat. A fost puţin complexat de proba la suliţă, unde s-a câştigat cu 56 m, el a reuşit doar 47 m, dar a dovedit calităţi excepţionale şi are tot viitorul în faţă pentru a evolua şi a excela”, ne-a declarat Gheorghe Ciulei.

După competiţia de la Bucureşti, sportivul s-a remarcat şi la Campionatul Naţional de Juniori III Under16, desfăşurat la Harghita. Acolo, Vlad Dima a aruncat cu greutate 4 kg şi a bifat performanţa de 13,64 m.

Citiţi continuarea în ediţia tipărită a ziarului DELTA.