Amalia Ţugui a câştigat weekendul trecut cea de a treia medalie internaţională de aur  în anul 2023.

Prezentă pe 9 iunie în Eger – Ungaria, la Turneul Internaţional „Gergely Bornemisza Memorial”, Amalia a câştigat înainte de limită meciul din finala categoriei 63 kg Junioare, împotriva lui Ozlan Hasanova, din Azerbaidjan, după ce, cu o zi înainte, a învins fără drept de apel o sportivă din Finlanda.

„Amalia a făcut o figură absolut impresionantă în ultimul meci din Turneul Internaţional din Ungaria, spulberând-o în finală pe adversara din Azerbaidjan, terminând socotelile cu aceasta înainte de limita de joc. Am mai spus şi o repet: Amalia este o sportivă completă, cu un viitor absolut spectaculos, iar toate rezultatele ei la box sunt incredibil de bune, pentru că, deşi practică box de aproximativ un an şi jumătate, ea a câştigat toate campionatele la care a participat, naţionale, europene sau internaţionale. Este pur şi simplu invincibilă! Şi eu, şi colegul meu, antrenorul Bogdan Ţugui, suntem mândri de ea şi de încununarea muncii noastre”, ne-a declarat Ştefan Simion.

Citiţi continuarea în ediţia tipărită a ziarului DELTA.