Sportivii legitimaţi la clubul Aqua Vita Delta Tulcea au câştigat cinci medalii la Triatlon Roua de la Iaşi, la competiţia de duatlon pentru copii. Cei 18 sportivi participanţi cu vârste cuprinse între 6 şi 13 ani sunt la prima sau la a doua participare într-o competiţie. Astfel, sportiva Alice Iordache a obţinut medalia de aur şi Evelina Neculache medalia de argint, ambele la categoria 6-8 ani feminin. De asemenea, Alessia Neculache a cucerit medalia de aur la categoria 9-10 ani feminin, iar David Gorghiu a obţinut medalia de argint şi Matei Mihalcea-Lungu s-a clasat pe locul patru, ambii la categoria 9-10 ani masculin. La categoria 13 ani masculin, Robert Missir a urcat pe podium cucerind medalia de bronz.

Citiţi continuarea în ediţia tipărită a ziarului Delta.