Eleva Alexia Modoran de la Liceul Teoretic „Grigore Moisil” din municipiu a obţinut Menţiunea a II-a la Concursul Naţional de Poezie „Iulia Hasdeu” – Ediţia a XXIII-a, o competiţie culturală de tradiţie organizată de Casa de Cultură „Ion Luca Caragiale” a municipiului Ploieşti. Evenimentul, dedicat liceenilor din întreaga ţară, îşi propune să descopere şi să încurajeze tinerii pasionaţi de poezie şi de expresia artistică prin cuvânt. Ediţia din acest an a reunit aproximativ 200 de participanţi din toate regiunile ţării.
Alexia a participat la concurs cu patru poezii, cărora le-a atribuit titluri orare, din dorinţa de a crea impresia continuităţii.
„Am participat la concurs cu un număr de patru poezii, pe care le-am ordonat şi le-am atribuit fiecăreia câte o oră (23:00, 01:00, 11:00, 13:00) pentru a crea impresia continuităţii. Am ales ca cifra 1 să se repete pentru a exprima ideea de singurătate, dar şi de autonomie şi putere creatoare. Nu obişnuiesc să pun titluri poeziilor mele, decât atunci când mi se cere. Prefer ca poezia să rămână o entitate singulară, care să nu fie constrânsă de impresia creată de elemente paratextuale precum titlul, care, în cazul meu, ar micşora universul ideatic. Atunci când scriu o poezie, sunt inspirată din mai multe arii ale vieţii. Nu mă pot dedica unui singur subiect, îmi las gândul să pătrundă printre amintiri şi să scoată la suprafaţă anumite senzaţii pe care le asociez cu diverse elemente. Mă bazez foarte mult pe texturi şi imagini. Îmi place să observ lumea înconjurătoare şi să aflu mai multe despre ea, dar şi despre mine prin introspecţie. Regăsesc în poezia mea elemente ce ţin de cadrul rural. În copilărie, mi-am petrecut majoritatea timpului la bunici, ceea ce mi-a conturat unele amintiri fundamentale ce ulterior mi-au influenţat scrisul”, ne-a declarat Alexia Modoran.
Citiţi continuarea în ediţia tipărită a ziarului Delta.


