Reprezentanţii agenţilor economici şi ai instituţiilor publice care s-au prezentat ieri, în prima parte a zilei, cu treburi la sediul Administraţiei Judeţene a Finanţelor Publice (AJFP) Tulcea au făcut drumul degeaba.

Activitatea a fost afectată joi, după ce pe uşile instituţiei au fost afişate mai multe anunţuri prin care angajaţii îşi exprimă nemulţumirea faţă de proiectul noii legi a salarizării. Pe afişele lipite la intrare se putea citi mesajul „Revoltă pentru demnitate! O zi fără Finanţe!”, precum şi anunţul „Nu lucrăm astăzi, 04.06.2026. Ne revoltăm împotriva legii salarizării!”.

La momentul documentării, în exteriorul instituţiei nu se aflau angajaţi care să ofere declaraţii, iar informaţiile disponibile publicului erau cele afişate pe uşa de acces.

Oamenii sunt nemulţumiţi că proiectul noii legi a salarizării ar putea să le reducă veniturile salariale brute cu sume între 2.000 şi 4.000 lei lunar, iar pe cele nete cu circa 1.500 de lei.

Citiţi continuarea în ediţia tipărită a ziarului Delta.