Muzeul de Artă din Tulcea va găzdui, în perioada 3 iulie – 6 septembrie, cea de-a IV-a ediţie a Bienalei Naţionale de Grafică „Constantin Găvenea”, un eveniment dedicat promovării artei grafice contemporane româneşti. Consiliul Judeţean Tulcea, Liceul de Artă „George Georgescu” Tulcea şi Institutul de Cercetări Eco-Muzeale „Gavrilă Simion” Tulcea, prin Complexul Muzeal de Patrimoniu Cultural Nord-Dobrogean – Muzeul de Artă, organizează această ediţie a bienalei după finalizarea procesului de selecţie, expoziţia reunind 130 de lucrări realizate de 130 de artişti contemporani români.
Evenimentul oferă publicului o perspectivă amplă asupra direcţiilor, tehnicilor şi expresiilor actuale din grafica românească, reunind creaţii semnate atât de artişti consacraţi, cât şi de studenţi sau absolvenţi ai academiilor de artă.
Vernisajul expoziţiei va avea loc vineri, 3 iulie, începând cu ora 16:00, la Muzeul de Artă din Tulcea, situat pe strada Grigore Antipa nr. 2. La deschidere vor participa organizatorii, iubitorii de artă şi artiştii care vor putea fi prezenţi.
Citiţi continuarea în ediţia tipărită a ziarului Delta.
