Turneu de fotbal în sală

Cupa Dobrogei 2014: Delta a câştigat trofeul!

Cupa Dobrogei, ediția 2014 câștigată de Delta Dobrogea

Este primul trofeu câştigat de tehnicianul Daniel Iftodi pe banca tehnică a echipei tulcene

Turneul final al campionatului zonal de fotbal în sală, Cupa Dobrogei – ediţia 2014, şi-a desemnat campioana judeţeană. Delta Dobrogea s-a impus categoric în finala disputată cu Noua Generaţie Măcin, scor 4-2 (la pauză 3-1).

Cu un plus evident la capitolul tehnico-tactic, Delta a controlat permanent jocul, profitând de precipitarea din defensiva măcineană. La şapte minute de la fluierul de start al centralului Ioniţă Nicolae, Cazacu şi-a adus echipa în avantaj, speculând o eroare în apărarea echipei adverse.

Achiziţiile Deltei s-au dovedit a fi inspirate. Căpitanul naţionalei de fotbal pe plajă, Marian Măciucă, a avut un rol determinat în mecanismul echipei, acesta fiind de altfel şi secundul lui Iftodi la Tulcea.  Cu o serie de jucători care au activat în campionatul naţional de futsal în echipă, Noua Generaţie a găsit cu greu drumul spre gol. Compartimentul defensiv a închis foarte bine spaţiile lansând atacuri fulger.