O delegaţie sud-coreeană a Ambasadei Republicii Coreea în România a fost prezentă ieri la sediul Prefecturii Tulcea, în cadrul vizitei Excelenţa Sa, Kim  Yong Ho, exprimându-şi aprecierea faţă de judeţul nostru şi interesul pentru viticultura zonei.

Gazdele evenimentului au fost prefectul judeţului Marcel Ivanov şi subprefectul Nicolae Topoleanu. Din delegaţia sud-coreeană au făcut parte soţia Excelenţei Sale, Kim  Sung Hee, Park Minyoung, secretar III şi Lee Hyung Keun, cercetător politic.

La întâlnire au participat vicepreşedintele Camerei de Comerţ, Industrie şi Agricultură al Judeţului Tulcea, inginer Ion Bălan, directorul Institutului Naţional de Cercetare – Dezvoltare „Delta Dunării”, dr. biolog Marian Tudor, precum şi Dragoş Popa, directorul Cancelariei Prefectului şi Daniela Petroschi, consilier Compartiment Afaceri Europene şi Relaţii Internaţionale în cadrul Instituţiei Prefectului.

Inginerul Ion Bălan a expus profilul investiţional al judeţului Tulcea, iar dr. biolog Marian Tudor a prezentat aspecte din activitatea de cercetare a institutului privind păsările migratoare şi posibilitatea cooperării ştiinţifice în domeniul bolilor transfrontaliere.

„Am, astăzi, deosebita onoare să fiu gazda acestei întâlniri. Ne bucurăm că aţi trecut din nou pragul instituţiei noastre şi că reuşim să menţinem deschise relaţiile româno-coreene. În numele locuitorilor judeţului şi a personalului din cadrul Instituţiei Prefectului am deosebita plăcere să vă urez tradiţionalul bine aţi revenit la Tulcea”, a declarat prefectul, Marcel Ivanov în debutul întâlnirii.

Excelenţa Sa,  Kim Yong Ho şi-a exprimat interesul pentru viticultura zonei.

„Judeţul Tulcea este unul deosebit şi ocupă un loc aparte în sufletul meu. De la prima vizită aici am simţit ceva special pentru aceste locuri deosebit de frumoase. Îmi face o deosebită plăcere şi onoare să fiu un ambasador al turismului şi al vinului dobrogean  în ţara mea “, a declarat Excelenţa Sa.

O vizită similară a avut loc marţi şi la sediul Primăriei Tulcea, acolo unde Excelenţa Sa Kim Yong Ho şi-a arătat disponibilitatea de a se angaja în promovarea oraşului nostru în mediul de afaceri sud-coreean, menţionând amplasarea foarte favorabilă realizării unor investiţii în domeniul industrial.

„Trebuie menţionat din start faptul că Republica Coreea este a zecea putere economică mondială, având mari performanţe în sectoare precum industrie, transport, turism şi educaţie. Aproape fiecare dintre noi deţine cel puţin un produs coreean, fie că este vorba de un telefon inteligent, un televizor sau un automobil. Am discutat despre posibilităţile de cooperare pe plan turistic, industrial şi cultural dintre Republica Coreea şi municipiul Tulcea. E.S. domnul ambasador KIM Yong Ho ne-a asigurat de interesul pentru oraşul nostru, găsindu-l foarte atractiv din punct de vedere al dezvoltării potenţialului turistic, dar şi în perspectiva unor investiţii industriale. Interesul cetăţenilor sud-coreeni este tot mai crescut pentru vizitarea ţării noastre, iar Ambasada Republicii Coreea este foarte activă în promovarea obiectivelor turistice în mediul online. Alături de colegii mei, am prezentat delegaţiei proiectele noastre de dezvoltare urbană şi a infrastructurii industriale. Ne-am manifestat deschiderea şi interesul către realizarea unor investiţii sud-coreene la Tulcea, companiile din această ţară fiind recunoscute pentru seriozitate şi performanţă”, a transmis primarul municipiului, Ştefan Ilie.

Alături de primar, din partea Primăriei Tulcea au mai fost prezenţi la întâlnire viceprimarii George Şinghi şi Dragoş Simion, city managerul Nicolae Bibu, sef birou Sport, Cultură şi Relaţii Externe Cristina Mucileanu, dar şi consilier Sport, Cultură şi Relaţii Externe Ştefan Caraman.

Excelenţa Sa, Kim Yong Ho s-a aflat la Tulcea şi în octombrie anul trecut, când a fost oaspetele Instituţiei Prefectului.