Teodora Plângu şi Eduard Platon sunt câştigătorii probelor de simplu ale turneului Tenis 10 de la Tenis Club Bright din Constanţa. Teodora a urcat pe prima treaptă a podiumului la categoria teren verde fete, iar Eduard la portocaliu, fiind grupaţi în funcţie de categoria de vârstă din care făceau parte. Concursul a fost destinat copiilor până în 10 ani.

„La copiii până în nouă ani a câştigat Eduard Platon, iar la cei peste vârsta menţionată, pe terenul mare, a câştigat Teodora Plângu. Au fost participanţi dintre cei mai buni, fiind un turneu mare. Cei doi elevi ai mei au câştigat toate meciurile pe parcursul a şase ore. S-au jucat seturi de puncte până la 10, deci au jucat cam opt meciuri de fiecare. Pentru vârsta lor se joacă seturi scurte. În semifinală, Teodora a câştigat cu 10-6, după ce a fost condusă iniţial. Finala a câştigat-o cu 10-4. Sunt foarte mulţi copii care vin în fazele de calificări în turneele acestea, pentru că sunt o rampă bună de lansare pentru turneele profesionale care începe de la 11 ani. Acestea sunt turnee de categoria A pentru copiii până în 11 ani, iar, după aceea, vor începe să joace în turneele clasice, cu seturi mari, până la şase game-uri”, ne-a declarat antrenorul sportivilor de la Sever Marc Tennis Club, Sever Marc.

Citiţi continuarea în paginile ziarului DELTA.