Mădălina Manole, sportiva legitimată la secţia de atletism din Turcoaia a Clubului Sportiv Şcolar (CSS) Tulcea, a obţinut titlul de campioană naţională la aruncarea greutăţii cu o performanţă de 11,81 metri, în urma participării la Campionatul Naţional de Atletism Juniori 1-U20, weekend-ul trecut, la Piteşti. Alături de sportivă au participat la proba de aruncarea a suliţei sportivii Mădălin Pipirigeanu, clasându-se pe locul cinci cu o performanţă de 53,78 m, Valentin Ispas, locul şase cu 51,35 m, şi Cristian Panait, locul şapte cu 48,38 m.

„Campionatul nu a decurs chiar aşa cum ne-am dorit.  Cu toate acestea, ţinând cont că a fost un an de excepţie a Mădălinei Manole, e bine că s-a încheiat competiţia cu aur. Performanţa nu a fost foarte strălucită ce este drept, dar era de aşteptat deoarece a avut o pauză destul de mare. În final  şi-a făcut datoria cu brio. Anul acesta a avut câte două medalii la fiecare categorie. Mai precis, două de bronz la seniori, două de argint la tineret şi două de aur la juniori, la categoria ei, şi două participări la Balcaniadă. Acum a intrat la Facultatea de Educaţie Fizică şi drumurile ni s-au despărţit. Aceasta a fost ultima competiţie la care a participat împreună cu mine ca antrenor. Per total a fost un an excepţional pentru că am avut medalii la toate categoriile de vârstă. Anul acesta am obţinut 14 medalii cu sportivii mei”, ne-a declarat antrenorul Clubului Sportiv Şcolar (CSS) Tulcea, secţia din Turcoaia, Gheorghe Ciulei.

Citiţi continuarea în paginile ziarului DELTA.