Înotătorii de la Cubul Natantibus au câştigat cea de-a III-a ediţie a „Cupei Internaţionale Delta Dunării – înot sportiv”, competiţie organizată de clubul tulcean, weekend-ul trecut, la Bazinul Didactic din Tulcea. Astfel, sportivii clubului de înot au obţinut 19 medalii de aur, 19 de argint, 11 de bronz şi cinci Cupe de Campion. Cele din urmă au fost obţinute de Mihalceanu Vladimir, la categoria şase ani; Botezatu Alexandru – categoria opt ani; Romaniuc Vladimir- categoria juniori; Crăciun Alis – categoria tineret şi Malinici Mircea – categoria seniori. De asemenea, clubul ASC Natantibus a obţinut 174 de puncte  câştigând, astfel, cupa Delta Du-nării. Medaliaţii ediţiei din acest an, de la clubul tulcean, sunt: Mihalceanu Vladimir; Botezatu Alexandru, Ulianov Florina, Iancu Maria, Mihalceanu Tudor, Porfir Vlad, Drăghici Măriuca, Romaniuc Vladimir, Timofan Rareş, Blendea Teodor, Crăciun Alis, Mocanu Vlad, Malinici Mircea, Mihalceanu Mi-hai, Botezatu Dan.

Nu mai puţin de 110 de copii au participat  timp de două zile  în cadrul competiţiei. Cei peste 100 de copii fac parte din diferite cluburi din ţară şi străinătate: Natantibus, Aqua Vita Delta Tulcea, CSM Piteşti, Aqua Sport Galaţi, PSA Ciucu, Şcoala MECC Orhei din Republica Moldova, Clubul Sportiv Medgidia, CSM Galaţi şi Aqua Sport Galaţi.

Sportivii au participat la probele de 50 m liber, bras, spate şi fluture. Participanţii au vârsta cuprinsă între şase şi +40 de ani.

„A fost destul de greu din cauza condiţiilor impuse de pandemie. Nu a mai fost aceeaşi atmosferă în interiorul bazinului, neavând acces părinţii. Per total a fost ok, copiii au fost bucuroşi. A fost un moment de verificare înaintea naţionalelor care urmează să se desfăşoare   toamna aceasta. Chiar a fost mai mult decât ne aşteptam. Majoritatea copiilor şi-au depăşit recordurile personale, mai avem ceva de lucru, dar până la campionatul naţional sperăm să le rezolvăm şi să mergem cu fruntea sus şi acolo. Inedite au fost probele de seniori. Noi încercăm să facem şi o grupă de seniori, vrem  ca adulţii să dea un exemplu copiilor şi să-i facem să înţeleagă cât de importantă este mişcarea în cursul vieţii”, ne-a declarat preşedintele clubului Natantibus, Sorin Bălan.

Citiţi continuarea în paginile ziarului DELTA.