Tulcenii Sorin Andrici şi Cristina Cristel au alergat, weekendul trecut, 24 ore la ultramaratonul montan Mureş 24H MTB & Trail Running 2024, în oraşul Târgu Mureş. Cristina Cristel a cucerit medalia de bronz, clasându-se pe locul al treilea la categoria Open Feminin, iar Sorin Andrici, cel mai în vârstă participant, s-a clasat pe locul patru, la egalitate cu locul 3, la categoria Open Masculin.

Cristina Cristel spune că experienţa ultramaratonului montan a fost foarte interesantă, dar şi foarte grea.

„Cu o seară înainte a plouat torenţial, iar pădurea era plină de umezeală, alunecam pe coborâre, era greu pe urcare. Când a venit noaptea erau toate sunetele pădurii şi toate animalele posibile. La un moment dat, la urcare, auzeam mistreţii prin pădure, chiar a fost înfricoşător. Alergam cu lumina frontală şi cu un fluier, la care fluieram din când în când, aşa ne-au sfătuit organizatorii, ca să speriem animalele. Totuşi riscai oricând să-ţi treacă prin faţă mistreţul ale cărui urme se vedeau în toate hârtoapele. A fost o experienţă foarte interesantă, dar foarte grea. Am trei unghii lipsă după acest ultramaraton, dar m-am luptat foarte mult pentru locul trei”, ne-a declarat Cristina Cristel.

Citiţi continuarea în ediţia tipărită a ziarului Delta.