Ministrul Mediului, Mircea Fechet, a participat, joi dimineaţa, la o dezbatere pe tema Planului de management şi a Regulamentului Rezervaţiei Biosferei Delta Dunării (RBDD) la Tulcea. Dezbaterea a fost organizată în cadrul procesului public de adoptare a celor două acte care se pot consulta pe site-ul instituţiei publice.

Problemele pe care le are Delta Dunării nu sunt puţine, iar acestea au fost semnalate în cadrul dezbaterii de tulcenii care trăiesc şi muncesc într-una dintre cele mai frumoase şi mai speciale zone din ţară, unică în lume. De la depopulare în anumite zone unde numărul locuitorilor s-a redus în ultimii ani de la câteva sute la câteva zeci, în lipsa unei perspective, de la accesul limitat la apă potabilă şi până la managementul deşeurilor, de la costurile cu energia electrică şi până la nevoia de forţă de muncă în activităţile turistice, pe toate le vom detalia în viitoarele ediţii ale Ziarului „Delta”. Toate acestea şi altele care vin ca urmare a limitărilor şi restricţiilor specifice unei arii naturale protejate necesită decizii clare şi ambiţioase, a precizat ministrul Mediului.

În urma celor aproape trei ore de dezbatere, ministrul a concluzionat că putem avea în Deltă şi agricultură, şi pescuit, şi activităţi de creştere a animalelor, şi turism. Condiţia este să găsim o formulă de echilibru, prin care să decidem ce resurse alocăm fiecărui tip de activitate, cu respect pentru natură şi pentru biodiversitate.

„În mod evident va trebui să găsim o formulă de echilibru între toate activităţile care se desfăşoară deja în Delta Dunării, fie că ne referim la turism, la creşterea animalelor, agricultură ori la pescuit comercial sau sportiv. Am avut ocazia să ascult foarte mulţi oameni care şi-au expus punctul de vedere şi cred că putem desprinde deja o concluzie. Respectiv faptul că Delta Dunării are nevoie de o atenţie separată, în ceea ce priveşte finanţarea anumitor proiecte, tipuri de investiţii pretabile sau necesare pentru această zonă, motiv pentru care voi propune colegilor mei din Administraţia Fondului pentru Mediu ca în viitor să avem programe dedicate pentru finanţarea unor investiţii, fie că discutăm despre platforme pentru gunoi de grajd, care vor reduce impactul asupra mediului, fie că discutăm despre investiţii în alimentarea localităţilor cu apă potabilă sau în legătură cu canalizarea, fie că discutăm despre modul în care gestionăm terenurile agricole din Delta Dunării”, a declarat în cadrul conferinţei de presă, ieri, ministrul Mediului, Apelor şi Pădurilor, Mircea Fechet.

Fechet a mai afirmat că mai important decât aprobarea Planului de Management este asigurarea că propunerile incluse în acest document reflectă nevoile actuale ale comunităţilor locale şi că dau rezultate pe termen mediu şi lung.

„Îi înţeleg perfect pe acei oameni. Le înţeleg frustrarea şi supărarea când constată că o comunitate locală, care trăieşte de sute de ani în această zonă, nu beneficiază în mod direct de resursele pe care respectiva zonă le generează, ne referim cu precădere la agricultură în această situaţie. Pe bună dreptate sunt furioşi cetăţenii localităţilor (din Deltă) care constată că vin agricultori de la Bucureşti, din alte oraşe ale României, din afara ţării şi exploatează acele resurse, şi nu aduc un beneficiu major comunităţii respective. Mulţumesc grupului de lucru, tuturor specialiştilor care au lucrat la elaborarea acestui plan de management! Nu este un document perfect, are mii de pagini. Însă, fie că ne referim la institutele de cercetare, la Universitatea <<Dunărea de Jos>> din Galaţi, la colegii din ARBDD, aceştia au depus o muncă fantastică şi ne aflăm acum în ultima etapă a adoptării acestui document, respectiv cea de consultare publică pentru a putea, ulterior, merge în şedinţă de Guvern pentru aprobarea planului de management”, a afirmat ministrul.

În discursul susţinut în deschiderea dezbaterii, acesta a subliniat importanţa evenimentului şi a amintit că se va întâlni şi cu populaţia din zonele greu accesibile din RBDD. De asemenea, a punctat că Planul de management şi Regulamentul RBDD este unul extrem de stufos.

Citiţi continuarea în ediţia tipărită a ziarului Delta.