Municipiul Tulcea va găzdui, în perioada 30 aprilie – 3 mai, prima ediţie a evenimentului #MayFest, organizat pe Faleza „Ivan Patzaichin”, una dintre cele mai apreciate zone de promenadă din oraş. Manifestarea este dedicată atât localnicilor, cât şi turiştilor care aleg să petreacă începutul sezonului turistic în această zonă. Evenimentul debutează joi, 30 aprilie, la ora 18:00, cu un flashmob organizat cu ocazia Zilei Dansului, a anunţat Consiliul Judeţean Tulcea. Programul serii continuă de la ora 19:30, când DJ IONI va urca pe scenă, oferind un set muzical pe faleza tulceană.
Vineri, 1 mai, deschiderea oficială a festivalului este programată pentru ora 19:30. Pe scenă vor evolua tinerii artişti ai Ansamblului Folcloric „Doruleţul”, alături de Aurel Sava, Andrei Moroianu şi Emilian.
A doua zi, pe 2 mai, tot de la ora 19:30, publicul va putea urmări spectacole susţinute de Ansamblul Folcloric „Danubius” şi Ionela Marincaş, seara urmând să se încheie cu un concert susţinut de trupa rock Taylor.
În cadrul ultimei seri de festival, pe 3 mai, începând cu ora 19:30, pe scenă vor urca artiştii Ansamblului Artistic Profesionist „Baladele Deltei”, alături de Selatin Kiazim şi Mario. Organizatorii invită publicul în număr cât mai mare la prima ediţie #MayFest, pentru a se bucura de muzică, dans şi atmosferă festivă pe malul Dunării, pe Faleza „Ivan Patzaichin”.

