Karatiştii de la Nippon Budo Sport Tulcea au cucerit podiumul  la Turneul Internaţional de Karate full contact denumit „Commonwelth Cup 2021″, organizat de Alianţa All – Ucrainian Karate Kyokushin şi Clubul Sportiv „Bars” Odesa. La turneu au participat peste 300 de sportivi din Ucraina, Republica Moldova şi România, care a fost reprezentată de cluburi din Piteşti, Braşov şi Nippon Budo Sport din Tulcea.

Turneul s-a desfăşurat pe parcursul a două zile, în perioada 22-23 mai.

Sportivul Albert Pănuţă, categoria 12-13 ani, 40kg, a obţinut medalia de aur şi titlul de campion. Cel de-al doilea karatist care a urcat pe podiumul internaţional, obţinând titlul de vicecampion şi totodată medalia de argint, este Vlad Constantin Uncu, categoria 16-17 ani, 80 kg.

De asemenea, clubul tulcean a mai fost reprezentat de sportivii George Tranulea, categoria 8 – 9 ani, – 30 kg, care a obţinut locul V, şi Cezar Nicolas Belibrov, categoria 6 – 7 ani, 30 kg, care a obţinut tot locul al V-lea.

Citiţi continuarea în paginile ziarului DELTA.