Jumătate dintre elevii a două clase de a XI-a de la Liceul Tehnologic „Henri Coandă” Tulcea au recunoscut, mai în glumă, mai în serios, că ar fi dispuşi să ofere mită pentru a obţine permisul de conducere.

Declaraţiile au fost făcute în cadrul unei activităţi de educaţie pentru promovarea integrităţii, desfăşurate ieri de ofiţeri din cadrul Serviciului Judeţean Anticorupţie (SJA) Tulcea, în colaborare cu Serviciul Public Comunitar Regim Permise de Conducere şi Înmatricularea Vehiculelor (SPCRPCÎV) Tulcea.

Fiind elevi de clasa a XI-a, obţinerea permisului auto reprezintă unul dintre principalele obiective la vârsta lor, iar inspectorul SJA Tulcea a dorit să afle cum privesc aceştia ideea de a oferi şpagă unui funcţionar pentru a-l obţine mai uşor. Nici nu a apucat să termine întrebarea, că din sală s-au auzit numeroase răspunsuri afirmative, semn că tentaţia de a recurge la astfel de practici rămâne încă prezentă în mentalitatea tinerilor.

„Odată ce aveţi cazier, judecătorul poate dispune interzicerea unor drepturi, iar unul dintre acestea este dreptul de a conduce vehicule rutiere sau de a obţine permisul auto. Într-o astfel de situaţie, nu veţi putea susţine examenul pentru obţinerea permisului de conducere pe o perioadă de timp stabilită de instanţă”, a declarat, în completare, şeful Serviciului Public Comunitar Regim Permise de Conducere şi Înmatricularea Vehiculelor Tulcea.

De asemenea, ofiţerul SAJ Tulcea le-a vorbit tinerilor despre competenţele instituţiei, despre principalele infracţiuni de corupţie şi despre obligaţia de a sesiza faptele penale. Totodată, au fost prezentate exemple concrete şi modalităţi practice de a evita implicarea în acte de corupţie. Întrebaţi dacă au cunoştinţă despre situaţii în care se oferă mită pentru a obţine servicii mai repede, unii dintre elevi au menţionat că au auzit de astfel de practici la inspecţia tehnică periodică (ITP) şi în spitale.

În plus, ofiţerul a subliniat că oferirea de bani sau alte foloase pentru obţinerea unor documente medicale, cum ar fi scutirile eliberate de medicii de familie, constituie o faptă de corupţie şi este sancţionată de lege.

„În viaţa aceasta, răspunderea este individuală – fiecare dintre noi răspunde pentru propriile acţiuni. Îmi doresc să vă comportaţi onest, corect, să aveţi coloană vertebrală şi să rămâneţi integri, nu doar atunci când sunteţi sub supraveghere, sub ochii părinţilor sau ai profesorilor, ci mereu, pentru că suntem responsabili pentru tot ceea ce facem”, le-a transmis ofiţerul Anticorupţie elevilor prezenţi.

Acţiunea a avut ca scop promovarea unei atitudini corecte şi responsabile în relaţia cu instituţiile statului, în special cu structurile Ministerului Afacerilor Interne.

Elevilor li s-a explicat ce presupune fenomenul corupţiei, ce riscuri legale implică oferirea sau primirea de mită şi cum pot reacţiona corect în faţa unor astfel de situaţii. Participanţii au fost încurajaţi să sesizeze orice faptă de corupţie prin apelarea Call-Centerului Anticorupţie 0800.806.806, la numărul de telefon/fax 0240/534.009, prin e-mail la adresa tulcea.dga@mai.gov.ro, sau direct la sediul Serviciului Judeţean Anticorupţie Tulcea, situat pe strada Isaccei. Prin astfel de acţiuni, reprezentanţii instituţiilor implicate îşi propun să formeze o generaţie de tineri conştienţi de importanţa integrităţii şi a respectării legii, care să refuze corupţia sub orice formă.

Citiţi continuarea în ediţia tipărită a ziarului Delta.