Antrenament pentru Mondiale la Cupa Naţională de Kempo

Cupa Națională de Kempo

Şcoala de arte marţiale de la Tulcea a fost reprezentată cu onoare la Bucureşti de micuţii de la Yamato Dojo şi seniorii de Mondiale de la Sakura Dojo

Centrul Apollo din Bucureşti a găzduit, de curând, Cupa Naţională de Kempo, o competiţie de anvergură la care au participat în jur de 300 de sportivi din întreaga ţară. Tulcea a fost reprezentată în concurs de 24 de karateka de la cluburile Sakura Dojo şi Yamato Dojo. Bilanţul celor două cluburi la finalul acestei competiţii în care s-a concurat în probe de semi-kempo şi submission  este unul impresionat. Cele două cluburi au respectat blazonul şcolii de arte marţiale de la Tulcea, aflată pe un trend ascendent în ultimii ani. Pentru cei 16 elevi ai campionului mondial la Kempo Iulian Ştefan Gheba a fost prima încercare într-o competiţie oficială la acest nivel.

La această competiţie a participat şi Clubul Sakura Dojo Tulcea cu un lot format din 8 sportivi antrenaţi de Tîrlogeanu Ovidiu, Enachioiu Florin şi Botezatu Gheorghiţă.