Mădălina Manole, sportiva legitimată la secţia de atletism din Turcoaia a Clubului Sportiv Şcolar (CSS) Tulcea, a reprezentat România la Campionatul Balcanic, care s-a desfăşurat la Sofia, în Bulgaria, week-end-ul trecut. Chiar dacă nu a prins un loc pe podium, sportiva din Turcoaia a reuşit să se claseze pe locul cinci, cu o aruncare de 12,35 metri, cu o greutate de 4 kg. Sportiva a mai participat şi acum  doi ani la Campionatul Balcanic, care s-a desfăşurat la Istanbul.

„A obţinut un rezultat frumos. Emoţiile nu au lipsit nici de data aceasta, deoarece  a concurat cu sportive mai mari decât ea şi mult mai solide. A avut o aruncare de 12,35 metri şi s-a clasat pe locul cinci, ea fiind încă primul an de Juniori 1. Mi-a spus că mi-a simţit lipsa, cu toate că am vorbit pe cameră. În timpul aruncărilor se gândea la sfaturile mele de le concursul trecut şi a realizat ce înseamnă să nu aibă antrenorul lângă ea. În sală a fost puţin cam frig şi au fost şi probleme la încălzire, deoarece nu s-a respectat programul, iar ea a intrat neîncălzită la probe. Sunt foarte mulţumit de rezultatul ei, mai ales că pregătirea nu a fost 100% anul trecut, mai mult ne-am axat pe pregătirea tehnică, decât pe cea fizică. La clasament, România a venit pe locul al doilea cu 15 medalii obţinute”, ne-a declarat antrenorul Clubului Sportiv Şcolar (CSS) Tulcea, secţia din Turcoaia, Gheorghe Ciulei.

Citiţi continuarea în paginile ziarului DELTA.