Cătălin Chirilă, campion mondial la kaiaccanoe, Amalia Ţugui, campioană mondială la kickboxing, Vlad Uncu şi Irina Gheorghiţă, vicecampioni mondiali la karate kyokushin sunt doar o parte din cei 62 de sportivi premiaţi în cadrul primei ediţii a Galei Sportului Tulcean, eveniment organizat de Consiliul Judeţean Tulcea, în parteneriat cu Centrul Cultural „Jean Bart” Tulcea.

Gala a fost deschisă de tinerii din cadrul Ansamblului „Danubius”, care au intonat imnul de stat, după care pe scena tulceană au urcat preşedintele Consiliului Judeţean Tulcea, Horia Teodorescu, PS Visarion, Episcopul Tulcii, Visarion, prefectul judeţului Tulcea, Alexandru Dan Munteanu şi directorul Direcţiei Judeţene de Tineret şi Sport, Liviu Urlih.

„Am organizat această gală pentru voi, dragi sportivi, pentru că ştiu ce înseamnă sportul, ştiu câte sacrificii presupune sportul, mai ales cel de înaltă performanţă. Pentru dumneavoastră principala ţintă este să fii primul, să fii învingător. Este o ţintă pe care încercăm să o susţinem, ne dorim să fim alături de voi. Am încercat din  tot sufletul, cât am putut, să fim aproape, prin toate mijloacele, de sportivii din judeţul Tulcea. Vrem să vă arătăm respectul pe care îl meritaţi din plin dumneavoastră, dar şi cei care stau în spatele dumneavoastră, antrenorii şi părinţii care vă susţin din toate punctele de vedere. Am pregătit un citat şi vreau să îi dau citire ca atare: <<Sportul te învaţă să ai caracter, te învaţă să joci după reguli, te învaţă să câştigi şi să pierzi, te învaţă ceea ce este viaţa>> (marea jucătoare de tenis Billie Jean King). Acestea sunt calităţile care se desprind de la oamenii care fac sport. Pentru voi, sportivii tulceni, mai mici sau mai mari, dorinţa de performanţă este foarte mare, iar eu văd în voi sănătatea viitorului acestei ţări”, a declarat, în deschiderea evenimentului, preşedintele Consiliului Judeţean Tulcea, Horia Teodorescu.

„Sunt puţine cuvinte de spus astăzi din partea mea pentru că sportivii noştri şi rezultatele lor au spus cam tot ce este de spus. Eu vreau doar să-i felicit pentru întreaga activitate şi vreau să le mulţumesc pentru faptul că ei mi-au oferit foarte multe vise. De fiecare dată, de când eram copil şi până în prezent, înaintea unei competiţii foarte importante, visez. Visez cum steagul Ro-mâniei este pe primul loc, cum sportivii noştri sunt cei mai buni şi cum toată munca lor se va vedea în faţa întregii lumi. Din acest motiv, vreau să le mulţumesc pentru toată emoţia pe care ei ne-au produs-o şi ne-o produc în continuare. Tulcea este un pământ binecuvântat de Dumnezeu iar sportivii noştri sunt de-a dreptul minunaţi. Îi felicit şi le doresc să nu uite motto-ul olimpic: <<Ai câştigat, continuă! Ai pierdut, continuă!>> Doar aşa rezultatele pot apărea. Cu perseverenţă, cu muncă, cu transpiraţie multă. Dumnezeu să vă ajute şi să obţineţi rezultate imense în continuare”, a transmis Mihai Huleni, vicepreşedintele Consiliului Judeţean Tulcea.

Pe scena Teatrului „Jean Bart” au urcat, de asemenea, foşti campioni ai judeţului Tulcea: Vasile Dîba (campion la kaiac – canoe), Elena Fidatov Moruzov (campioana la atletism), Gheorghe Iamandi (jucător de fotbal în Liga 1), Iosif Anisim (campion la kaiac-canoe), Victor Partnoi (campion la kaiac-canoe), Petre Badea (preşedinte al Asociaţiei Judeţene de Fotbal).

În cadrul aceleiaşi gale, şase sportivi din cadrul clubului Nippon Budo Sport au pregătit pentru cei prezenţi în sala Teatrului Jean Bart o scurtă demonstraţie de karate.

Sportivi premiaţi pentru rezultate la competiţii mondiale:

 1. Cătălin Chirilă, campion mondial la kaiac-canoe (antrenor Florin Popoescu)
 2. Amalia Ţugui, campion mondial la kickboxing (antrenor Bogdan Ţugui)
 3. Vlad Uncu, vicecampion mondial la karate kyokushin (antrenor Nicolaie Pănuţă)
 4. Irina Gheorghiţă, vicecampion mondial la karate kyokushin (antrenor Nicolaie Pănuţă)
 5. Cornel Vasiliu, campion mondial la atletism (antrenor Nicoleta Ciortan).

Sportivi premiaţi pentru rezultatele la competiţii europene şi internaţionale:

 1. Amalia Maria Niţă, campion box (antrenor Ştefan Simion)
 2. Albert Pănuţă, campion karate – kyokushin (antrenor Nicolaie Pănuţă)
 3. Mihai-Alin Şavlovschi, campion atletism (antrenor Nicolae Sandu)
 4. Vlad Alexandru Cireaşe, campion karate – kyokushin (antrenor Nicolaie Pănuţă)
 5. Delia Andreea Covrig, campion karate – kyokushin (antrenor Nicolaie Pănuţă)
 6. Mihai Drăgan, campion karate – kyokushin (antrenor Nicolaie Pănuţă)
 7. Octavian Mischie, campion karate – kyokushin (antrenor Nicolaie Pănuţă)
 8. Ungureanu Codrin Ştefan, campion karate – kyokushin (antrenor Nicolaie Pănuţă)
 9. Răzvan Artimov, campion karate – kyokushin (antrenor Nicolaie Pănuţă)
 10. Ionela Loredana Parpă, campion box (antrenor Ştefan Simion)
 11. Alina Alexandra Creţu, campion box (antrenor Ştefan Simion)
 12. Valentin Ispas, campion atletism (antrenor Gheorghe Ciulei)
 13. Antonio Andrei Axentiev, campion atletism (antrenor Nicolae Sandu).

Sportivi premiaţi pentru rezultate la competiţii naţionale:

 1. Iulian Serghei – canoe (antrenor Nicoleta Tertiş)
 2. Nicoleta Ciortan – atletism (antrenor Valentin Pohrib)
 3. Roberta Georgiana Andrei – box (antrenor Ştefan Simion)
 4. Vlad Dima – Aruncarea suliţei / greutăţii (antrenor Savinela Iordache)
 5. Ali Gean – lupte (antrenor Dumitru Popa)
 6. Bianca Mădălina Vasilache – box (antrenor Ştefan Simion)
 7. Andrei Petrencu – canoe (antrenor Nicoleta Tertiş)
 8. Vicenţiu Manole – triathlon (antrenor Mihai Ivanov)
 9. Dragoş Haralaşcă – canoe (antrenor Nicoleta Tertiş)
 10. Denisa Cralea – triathlon (antrenor Mihai Ivanov)
 11. Amalia Loretta Lovin – box (antrenor Ştefan Simion)
 12. Larisa Andreea Cudalbu, box (antrenor Ştefan Simion)
 13. Alexandru Râşnoveanu – kaiac canoe (antrenor Valentina Poştaru)
 14. Bianca Irofei – kaiac (antrenor Nicoleta Tertiş)
 15. Florina Colceru – box (antrenor Ştefan Simion)
 16. Sebastian Boboc – canoe (antrenor Valentina Poştaru)
 17. Ştefănuţ Agache – atletism (antrenor Valentin Pohrib)
 18. Paula Stoian – box (antrenor Ştefan Simion)
 19. Ianis Munteanu – canoe (antrenor Valentina Poştaru)
 20. Eric Panica – canoe (antrenor Nicoleta Tertiş)
 21. Cristian Panait – atletism (antrenor Gheorghe Ciulei)
 22. Flavian Nane – lupte (antrenor Milton Popovici)
 23. Lucas Gaspar – lupte (antrenor Vlad Mihai Ene)
 24. Gabriel Alin Cudalbu – lupte (antrenor Vlad Mihai Ene)
 25. David Androne – campion canoe (antrenor Doru Emil Lazăr)
 26. Sebastian Sarighioleanu – şah (Mariana Sarighioleanu)
 27. Ionuţ Claudiu Petrişor – lupte (antrenor Milton Popovici)
 28. Minodora Păsărică – box (antrenor Ştefan Simion)
 29. Ioana Lazăr – box (antrenor Ştefan Simion)
 30. Dănuţ Zabara – lupte (Vlad Mihai Ene)
 31. Teodor Petrişor – lupte (Dumitru Popa)
 32. Robert Călin – canoe (antrenor Valentina Poştaru)
 33. Andreea Botaş – kaiac (Nicoleta Tertiş)
 34. Cosmin Bogatu – lupte (Dumitru Popa)
 35. Gabriela Băraru – kaiac canoe (antrenor Nicoleta Tertiş)
 36. Andreea Tudor – box (antrenor Ştefan Simion)
 37. Sebastian Grosu – canoe (antrenor Valentina Poştaru)
 38. Raluca Grosu – box (antrenor Ştefan Simion)
 39. Eduard Ciortan – atletism (antrenor Nicoleta Ciortan)
 40. George Ciortan – atletism (Nicoelta Ciortan)
 41. Eduard Camberliu – canoe ( antrenor Valentina Poştaru)
 42. Andrei Florin – atletism (antrenor Nicoleta Ciortan)
 43. Raluca Agafon – box (antrenor Ştefan Simion)

De asemenea, în cadrul Galei Sportului Tulcean au primit diplome de apreciere reprezentanţii echipelor tulcene cu merite deosebite:

Secţia de Baschet a CSŞ Tulcea (şi antrenorii Grecu Mihaela, Alexandru Mihaly Grecu, Pavel Mirela), Secţia de Handbal Fete a CSŞ Tulcea (şi antrenorii Alina Tranulea şi Cătălin Radu), Secţia de Volei Feminin a CSŞ Tulcea (şi antrenorul Cristina Artimov), Secţia de Volei Masculin a CSŞ Tulcea (şi antrenorii Constantin Burungiu şi Valentin Nechifor), AS Arrubium Măcin (Giani Chemaloglu), ACS Liceenii Topolog (Almaghe Adrian), AS Tenis de Masă Delta Dunării (Manea Mihăiţă).