Patru karatişti legitimaţi la clubul Nippon Budo Sport şi Palatul Copiilor Tulcea, antrenor Nicolaie Pănuţă, au participat în perioada 26-30 septembrie la Campionatul European de Karate Kyokushin IKOKU, ediţia a XIV-a, din Ungaria, reuşind să aducă acasă trei medalii de aur şi una de bronz. Este vorba despre Albert Pănuţă care a obţinut două medalii de aur şi titlul de dublu campion european la probele de kata şi kumite, categoria juniori băieţi 14-15 ani, -60 kg, Irina Gheorghiţă a cucerit medalia de aur şi titlul de campioană europeană la proba de kumite juniori fete 16 – 17 ani, – 55 kg şi Delia Andreea Covrig a câştigat medalia de bronz la proba de kumite juniori fete 14 – 15 ani, – 65 kg. Sportivul Răzvan Artimov s-a clasat pe locul cinci la proba de kumite juniori băieţi 16 – 17 ani, – 60 kg.

Citiţi continuarea în ediţia tipărită a ziarului DELTA.