Antonio Axentiev, sportiv legitimat la ACS Atletic Delta Chilia Veche, a obţinut weekend-ul trecut medalia de aur şi titlul de Campion Naţional al României la aruncarea greutăţii 4 kg, cu o performanţă de 16,62 metri. Acesta a reuşit să facă atât un record personal, cât şi un record al sezonului. Rezultatul sportivului este impresionant, deoarece de cinci ani niciun alt sportiv nu a mai avut o aruncare atât de bună.

„Concursul s-a ţinut la Bacău. A fost finala Campionatelor Naţionale de Juniori 3. Axentiev a participat la categoria de greutate 4 kg, unde a obţinut rezultatul de 16, 62 metri, ceea ce înseamnă record personal şi cea mai bună performanţă a sezonului. De cinci ani de zile nu a mai aruncat cineva atât de bine în sală, este o performanţă. Nu ne aşteptam la un astfel de rezultat, chiar dacă el îşi dorea şi s-a pregătit foarte mult pentru concurs. El nu a fost campion naţional de sală, ci a fost campion naţional în aer liber. În sală el a fost doar vicecampion naţional. Anul acesta a reuşit să-l bată pe campionul naţional de la Dinamo, antrenat de profesorii emeriţi Nicoleta şi Costel Grasu, specializaţi pe aruncări. Performanţa este notabilă, de altfel, a dat foarte bine.  De-a lungul concursului  a luat toate probele şi cred că a fost performanţa  cea mai bună a concursului”, ne-a declarat antrenorul ACS Delta Chilia Veche, Sandu Nicolae.

Citiţi continuarea în paginile ziarului DELTA.