Valentin Ispas, sportiv legitimat la secţia de atletism din Turcoaia a Clubului Sportiv Şcolar (CSS) Tulcea, a obţinut weekend-ul trecut medalia de bronz la aruncarea greutăţii 4 kg, cu o performanţă de 15,74 metri. Acesta a participat la Finala Campionatului Naţional de Atletism de sală Juniori 3-U16, alături de colega sa Adina Andrei, care a reuşit să se claseze pe locul şapte, cu o aruncare de 10,52 metri.

„A fost presiune foarte mare, deoarece noi nu am mai concurat de vreo doi ani cu copilul acesta la greutate şi are şi o problemă la umăr. Băiatul este de fapt suliţar, anul trecut fiind campion. Am pregătit proba aceasta mai temeinic şi se pare că ne-a ieşit. A fost la mustaţă de locul II, fiind o diferenţă de 12 centimetri între ei. Nu se aştepta nimeni de la noi să facem figura aceasta, neconcurând de doi ani de zile la greutate. Este o satisfacţie plăcută atât pentru mine, cât şi pentru el. Este un copil foarte talentat, ambiţios, motivat în concursuri. A ieşit ca şi ciuperca după ploaie, a dat aproape 16 metri”, ne-a declarat antrenorul secţiei de atletism din Turcoaia, Gheorghe Ciulei.

Citiţi continuarea în paginile ziarului DELTA.