Zeci de karatişti tulceni s-au clasat pe podium la cea de-a VII-a ediţie a  tradiţionalului concurs de kumite kyokushin (lupta full contact) Cupa Cetăţuia Luncaviţei. Competiţia a fost organizată, sâmbăta trecută, de către C.S. Nippon Budo Sport Tulcea şi s-a desfăşurat în Sala de Sport Multifuncţională Teohare Coca – Cozma din Luncaviţa.

Concursul a fost organizat sub patronajul Federaţiei Române de Karate Kyokushin. La eveniment au participat peste 150 de sportivi din 16 cluburi din Bucureşti, Iaşi, Constanţa, Lumina, Cumpăna, Brăila, Independenţa, Galaţi, Moineşti, Sibiu, Zalău, Sulina, Măcin şi bineînţeles Tulcea.

Astfel, pe prima treaptă a podiumului s-au clasat nu mai puţin de 16 karatişti tulceni. Pe cel de-al doilea loc s-au clasat 13 sportivi tulceni, iar medalia de bronz a fost obţinută de 10 copii.

„După cum se vede, conform rezultatelor, sportivii de la clubul nostru s-au comportat foarte bine. Am avut foarte mulţi sportivi la debut, şi spre surprinderea mea s-au clasat chiar pe locul unu. Suntem într-o perioadă când la multe categorii de vârstă am luat-o de la zero, deoarece se schimbă generaţiile, plus de asta pandemia şi-a spus cuvântul. Cu siguranţă dacă revenim la viaţa normală, deci şi la competiţii cât mai multe şi dese, o să mai apară mulţi sportivi de top. După cum se vede şi în lista rezultatelor, Vlad Uncu, în vârstă de 16 ani, a luptat la seniori şi a făcut o figură frumoasă, câştigând trei meciuri cu ko. Albert a făcut din nou spectacol cu două ko de senzaţie.  Răzvan Zavetcu, la prima participare la seniori, la o categorie mult superioară ca şi greutate a câştigat detaşat. Per ansamblu, pentru mine toţi copiii sunt campioni”, ne-a declarat preşedintele Nippon Budo Sport Tulcea, maestrul Nicolaie Pănuţă.